Leżące kilka mil morskich na zachód od międzynarodowej linii zmiany daty wyspy Fidżi są inne niż wszystko, co znacie.
Sea & Coast
332 wyspy leżące wzdłuż 180 południka na południowym Pacyfiku tworzą archipelag wysp Fidżi, z których tylko 110 to wyspy zamieszkane, pozostałe są małymi wysepkami. Największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu, położone około 3152 km na wschód od Sydney w Australii i będące największą atrakcją jeżeli chodzi o czarter jachtów.
Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, masywne szczyty gór wznoszą się na nich na wysokość aż 1300 metrów i opadają dosyć gwałtownie w stronę wybrzeży, które są równinne, niskie, i przekształcają się w rafy koralowe na płytkich wodach. To właśnie rafy są główną atrakcją turystyczną, która sprawia, że wyspy Fidżi są ważnym punktem na mapie jeżeli chodzi o czarter jachtów.
Dzikie tereny i intensywne opady deszczu przyczyniły się do powstania gęstej dżungli, która przez długi czas była niedostępna, a w niektórych odległych zakątkach nadal jest niezbadana. Większość ludności skupia się w dużych miastach. Dzięki wysokim górom w zachodniej części archipelagu istnieje pora sucha, dlatego tez roślinność jest tutaj nieco inna. W regionach przybrzeżnych zwykle spotyka się mangrowce i roślinność nadbrzeżną.
Jak na to wskazuje położenie wysp, na Fidżi panuje klimat tropikalny. Najlepszy czas na przyjazd na Fidżi to okres między marcem a listopadem, kiedy temperatury wahają się pomiędzy 26 a 31 stopni C. Przeważający wiatr to południowo-wschodni pasat, który wieje głównie rano i pod wieczór. W wyżej położonych regionach występują częste opady, szczególnie w czasie pory deszczowej. W tym czasie wyspę nawiedzają również cyklony, zwłaszcza w styczniu i w lutym, w związku z czym nie jest to najlepszy okres na czarter jachtów.
Historia i kultura
Ciekawe jest to, że wyspy Fidżi były zamieszkane bardzo wcześnie, już około roku 3500 p.n.e. żył tutaj lud zwany dzisiaj Lapita, który wyróżniał się swoimi umiejętnościami żeglarskimi. Lapita często odbywali podróże morskie podczas których pokonywali nawet 1500 km. Europejskich odkrywców przez długi czas odstraszały nieustanne walki i kanibalizm miejscowych plemion.
Europejczycy osiedlili się tutaj na stałe dopiero w XIX wieku. Fidżi od 1874 roku była kolonią brytyjską. Wtedy też sprowadzono z Indii wielu robotników do pracy na plantacjach trzciny cukrowej, ponieważ Brytyjczycy nie chcieli wykorzystywać w tym celu miejscowej siły roboczej. Fidżi uzyskała niepodległość w roku 1970 po serii wojskowych zamachów stanu, których efektem było opuszczenie wyspy przez większą część hinduskich osadników, w związku z czym dzisiaj wyspa jest zamieszkiwana głównie przez rdzenną ludność melanezyjską. Te niepokoje spowodowały spadek liczby turystów czarterujących jachty. Aby temu zapobiec, obniżono ceny, a resorty czarteru jachtów umieszczono z dala od stolicy.
Fidżi jest mozaiką kulturową i etniczną, gdzie mieszają się wpływy miejscowe, hinduskie i europejskie, nie mówiąc o europejskich tradycjach kolonialnych. Jednak w przeciwieństwie do innych byłych kolonii, tożsamość narodowa jest tutaj odczuwana bardzo silnie, a kultura fidżyjska jest bardzo żywa. Fakt ten może stanowić duży plus dla żeglarzy czarterujących jachty, którzy przybywają tutaj chcąc odkryć nowy, nieznany kraj i ludzi.
Doświadczenie żeglarskie
Ponieważ jest tutaj wiele raf i płycizn, żegluga jachtem czarterowym bez załogi nie jest rekomendowana, chyba że płynie z wami bardzo doświadczony skiper. Sezon żeglarski rozpoczyna się w kwietniu i kończy w grudniu. W tym okresie czasu panują tu ciepłe temperatury a wiatry są łagodne.
Jest tutaj do odkrycia ponad 300 wysp, większość z nich poza obrębem regularnych rejsów czarterujących jachty, w całkowitym odosobnieniu. Są tutaj małe i większe zatoki, wioski rybackie, oraz bardzo wiele plaż. Większość marin znajduje się na Viti Levu, lecz jest też kilka na Vanua Levu, na Mamanuca i na Lomaiviti. Dowodem zainteresowania żeglarstwem są organizowane na Fidżi regaty, które przyciągają turystów: Yachting Easter Regatta (w kwietniu), Presidents Cup (w czerwcu), tygodniowe regaty Savusavu (w lipcu) oraz tygodniowe regaty Fidżi (we wrześniu).