Co roku wielu gości przepływa przez tą zatokę w drodze z lub do Morza Jońskiego i Egejskiego. Łatwo więc zrozumieć, dlaczego Zatoka Koryncka nie jest uważana za region turystyczny i ośrodek czarteru jachtów, warto jednak zaznaczyć, że ma ona wiele do zaoferowania – zabytkowe miasta, dzikie krajobrazy i żeglugę wzdłuż uroczych wybrzeży, gdzie nie brakuje miejsc na postój jachtu.
Sea & Coast
Zatoka Koryncka jest uważana za korytarz dla jachtów czarterowych i statków handlowych pomiędzy Morzem Jońskim i Morzem Egejskim i jest ona obszarem wodnym o długości 100 km, który ma wiele do zaoferowania wszystkim wybierającym się na żeglarskie wakacje gościom. Radzimy więc zatrzymać się tutaj, kiedy następnym razem będziecie przepływać przez ten kanał i poświęcić trochę czasu na zwiedzanie tego historycznego miejsca.
Ten obszar wodny oddziela od siebie Morze Jońskie i Morze Egejskie. Od wschodu ogranicza go Przesmyk Koryncki, od zachodu Cieśnina Rionu. Szerokość zatoki waha się pomiędzy 8,4 i 32 km, a jej głębokość to maksymalnie 935 m. Żeglarze jachtów znają ten region z panującego w nim dużego ruchu, jednak dla zamieszkujących jego brzegi ludzi jest to region o dużej aktywności sejsmicznej, jeden z najbardziej aktywnych w Europie.
Na wybrzeżach Zatoki Korynckiej leży wiele miast, a ich znaczną część stanowią letnie resorty, którym jednak udaje się zachować tą typowo grecką atmosferę, przyciągającą zagranicznych turystów. Częścią tej atmosfery jest naturalny krajobraz i roslinnosc, którą załogi jachtów czarterowych mogą podziwiać od strony morza. Roślinność tworzą głównie cyprysy, liczne gaje oliwkowe (sąsiedni Półwysep Peloponeski to miejsce, z którego pochodzą słynne oliwki kalamata), drzewa eukaliptusowe i sosny kefalińskie, które nadają krajobrazowi specyficzny kolor ciemnej zieleni.
O klimacie w Zatoce Korynckiej decyduje jej położenie w obrębie basenu Morza Śródziemnego, w zachodniej części lądu stałego Grecji. W praktyce oznacza to, że klimat charakteryzuje się gorącym i suchym latem i łagodną i wilgotną zimą, co sprawia, że najlepszy czas na czarter jachtów w tych stronach to okres letni. W okresie tym temperatury powietrza i wody często przekraczają 30 stopni, co gwarantuje przyjemne wakacje z dużą ilością słońca i cieplej wody, w której można się kąpać.
Historia i kultura
Zamieszkiwana od początku ludzkości Zatoka Koryncka była tłem wielu ważnych momentów historii, takich jak bitwa pod Lepanto (średniowieczna nazwa zatoki) w 1571 roku, podczas której została zniszczona osmańska flota). W starożytności przepływały tędy liczne statki, które z Ateny udawały się do wielu innych miast Morza Śródziemnego, z którymi handlowano. Wycieczka wzdłuż wybrzeża ukazuje liczne zabytki.
Najważniejsze miasta w Zatoce Korynckiej to: Nafpaktos lub Lepanto, które jest małym średniowiecznym portem o uroczym nadbrzeżu, Galaxidhi, w którego porcie kiedyś znajdowała sie stocznia (w mieście jest urocze muzeum morskie), za to dzisiaj jest ono wysokiej klasy resortem i doskonałym punktem przystankowym w drodze do Delphi, oraz Korynt, miasto, od którego bierze swoją nazwę cała zatoka i które jest dużym ośrodkiem miejskim położonym w południowowschodniej części zatoki, z dużym portem i licznymi zabytkami historii i kultury, które mogą zaciekawić żeglujących turystów (między innymi starożytne ruiny Koryntu i Myken).
Jednak również ci z was, którzy chętnie zbaczają z utartych szlaków, znajdą w Zatoce Korynckiej wyjątkowe skarby, do których należą małe i odosobnione porty rybackie, oferujące niskie ceny i przepiękne widoki. Warunki nie będą tu zapewne najwyższej klasy, jednak poznacie w ten sposób oblicze prawdziwej Grecji, a nie tylko modne resorty.
Do takich miejsc należy port Nafpaktos, starożytny port z chroniącymi go potężnymi weneckimi fortecami oraz starożytnymi świątyniami, port ten jest niezwykle malowniczy, jednak niestety nie jest on przeznaczony dla większych jachtów. Kolejnym takim miejscem jest Paralia Saranda, mała wioska w zatoce Ormos Ay Saranda, gdzie można zacumować jacht bez żadnych opłat w dobrze chronionym od wiatru miejscu, a tutejsze restauracje oferują niskie ceny. Z kolei Nisos Trizonia, we wnętrzu Zatoki Korynckiej, ma dwa porty, które oferują doskonale miejsca na postój i wysokiej jakości usługi w przystępnej cenie. Korfos to małe zakole w Zatoce Sarońskiej, położone po drugiej stronie Przesmyku Korynckiego i doskonałe miejsce, aby zatrzymać się tutaj w drodze do Aten lub Pireusu.
Doświadczenie żeglarskie
Dostęp do zatoki od zachodu zapewnia Zatoka Patraska poprzez przesmyk Rio-Antirio, a od wschodu Przesmyk Koryncki. Z żadnej strony nie ma większych niebezpieczeństw dla jachtów i przepływają tędy również większe statki handlowe. Jednak w okresie letnim żeglarzom dają się we znaki wiejące od zachodu wiatry, których prędkość rzadko przekracza 6 węzłów, jednak meltemi może wiać z dużą siłą i zaskoczyć was w nieoczekiwanym momencie, a największą siłę osiąga w południe.
Jesienią i wiosną wiatry wieją głównie ze wschodu i zachodu, co oznacza, że należy zachować szczególną ostrożność podczas żeglugi po wodach zatoki w tych porach roku, a pogoda może być bardzo zmienna, czasami występują silne burze z piorunami.
Infrastruktura Zatoki Korynckiej została stworzona z myślą o małych jednostkach przyjemnościowych i większość portów jachtowych (oprócz Koryntu) jest przepełniona, warto jednak zboczyć z kursu i rozejrzeć się po obu stronach zatoki.
Oprócz wspomnianych miast, dodatkowe miejsca do zarzucenia kotwicy znajdziecie w położonym na lądzie stalym Galaxidhi (38°22.65′N, 22°23.34′E), w Itea (38°25.74′N, 22°25.37′E), ktora jest malym portem handlowym i pelni funkcję portu granicznego, Andromaki (38°21.07′N, 22°22.93′E), czyli małe zakole zaraz na zachód od Galaxidhi, Saranti (38°21.78′N, 22°37.15′E), które jest małą wioską na wschód od Galaxidhi, położoną w dobrze osłoniętej od wiatrów zatoce z małym molo, wreszcie Loutraki (37°58.49′N, 22°57.87′E), które jest otwartą zatoką położoną na północ od Koryntu i Przesmyku Korynckiego.
Kotwice jachtu można zarzucić również przy wyspach leżących niedaleko od brzegu: w Trizonia (38°22.08′N, 22°04.66′E) leży w północnozachodniej części Zatoki Korynckiej i jest zaledwie małą wioską z mariną i dwoma lub trzema restauracjami, lub na wyspie Alkonides (38°06.88′N, 22°59.25′E), która jest miejscem naprawdę uroczym i leży w południowowschodniej części zatoki. Zbliżając się do niej należy jednak pamiętać o dużych skalach podwodnych, które znajdują się tuż pod powierzchnią.