Pokryta bujną roślinnością i pełna malowniczych krajobrazów Liguria w północnych Włoszech jest doskonałym miejscem do żeglugi dla wszystkich tych, którzy kochają naturę oraz interesują się historią. Liguria jest również miejscem, z którego wywodzi się słynny sos „pesto” i z pewnością warto ją poznać.
Sea & Coast
Ten malowniczy region Włoch znany jest na całym świecie ze swojego rustykalnego piękna, jest to również raj dla żeglarzy, którzy przybywają tutaj z wielu krajów Europy aby cieszyć się pięknem tej części Morza Śródziemnego. Liguria leży na Półwyspie Apenińskim, w północnozachodniej części Włoch, od zachodu graniczy z Francją, a od wschodu z Toskanią.
Ponieważ Liguria jest tylko wąskim pasem wybrzeża, będąc tutaj nigdy nie znajdziecie się zbyt daleko od morza. Linia brzegowa ma długość 315 km, dzięki czemu możliwości żeglugi są ogromne, a tutejsze wybrzeża mają kształt stromych klifów, które opadają wprost do morza, w tym regionie niezwykle głębokiego zaraz przy brzegu, ponieważ jest to krawędź kontynentalna. Rzeźba terenu w tym regionie jest górzysta, a szczyty tutejszych gór, czyli należąca do Włoch część Alp, niejednokrotnie przekraczają wysokość 2000 m.
Prowincja Liguria ma kształt półokręgu, który otacza wody znane żeglarzom jachtów jako Morze Liguryjskie, część Morza Tyrreńskiego. Ponieważ są tu wysokie góry, klimat regionu jest czasem bardzo deszczowy, jednak ogólnie rzecz biorąc jest łagodny i panują tu umiarkowane temperatury nawet w okresie zimowym. Zimą temperatury wahają się pomiędzy 7 i 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia, za to w lecie średnia temperatur to przyjemne 23-24 stopnie. W związku z tym najlepszym okresem czasu na wyjazd do Ligurii jest lato, kiedy przeważają słoneczne dni, woda jest ciepła i wiatry dla żeglugi jachtowej nieliczne i słabe.
Chociaż Liguria jest gęsto zaludniona, dużą część jej powierzchni zajmują lasy, co we Włoszech jest rzeczą dosyć wyjątkową, jak zresztą i w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Duża ilość lasów występuje tutaj z powodu wysoko położonych stoków włoskiej części Alp. Aby chronić tutejsze gęste lasy, w regionie znajduje się 60 tysięcy hektarów parków narodowych, podzielone na 8 parków i 3 rezerwaty przyrody. Pobyt tutaj to prawdziwa przyjemności dla miłośników pieszych wędrówek, a lasy są wspaniałym tłem dla klifów, które zobaczycie podczas żeglugi wzdłuż wybrzeży. Aby oglądać nienaruszoną roślinność śródziemnomorską należy wybrać się do regionu Cinqueterre.
Historia i kultura
Zamieszkiwana od zarania ludzkości Liguria posiada wiele pozostałości jeszcze z czasów neandertalskich, dlatego jest prawdziwym muzeum na wolnym powietrzu dla tych miłośników żeglugi jachtowej, którzy znajdą trochę czasu na eksplorację tych wybrzeży. Pierwszym osadnikami w tych stronach były szczepy liguryjskie, które ucierpiały na skutek pierwszej Wojny Punickiej, jednak już w XI wieku Liguria (Genua) stała się ogromną potęgą morską i handlową, głównie dzięki stosunkom handlowym z Dalekim Wschodem, skąd sprowadzano przyprawy.
W wiekach późniejszych o panowanie nad Ligurią walczyli ze sobą Francuzi i Włosi, w końcu stała się ona częścią Włoch. Jednak po dziś dzień w regionie tym są widoczne wpływy francuskie, szczególnie w architekturze, tradycjach oraz w tutejszej kuchni, co zauważa każdy przybywający w te strony turysta.
Najważniejszym miastem Ligurii jest Genua, inne ważne miasta to La Spezia, Savona i San Remo. Załogi jachtów z pewnością zatrzymają się w jednym z nich, warto jednak odwiedzić również mniejsze miasta, takie jak Imperia, Chiavari czy Portofino.
Doświadczenie żeglarskie
Chociaż Liguria jest miejscem niezwykle pięknym i czystym, nie należy do najbardziej przyjaznych dla żeglarzy jachtów części Morza Śródziemnego. Strome klify i głębokie wody nie zapewniają wielu bezpiecznych schronień, z wyjątkiem dwóch dużych naturalnych zatok: Genui i La Spezii. Warto jednak wspomnieć, że w okresie letnim wiatry są rzadkie i umiarkowane, o sile zaledwie 4 w skali Beauforta.
W części zachodniej skiperzy jachtów napotkają wiatry wiejące z południowego zachodu, libeccio, który wieje z południowego zachodu lub od zachodu (w tym wypadku może osiągać do 5-8 w skali Beauforta) oraz zimny wiatr tramontana wiejący z północnego zachodu w jesieni i w zimie. Prądy morskie na Morzu Liguryjskim są znikome.