Istria jest miejscem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie: wąskie doliny i szerokie łańcuchy górskie we wnętrzu lądu i łagodne zachodnie wybrzeże z licznymi zatokami oraz głębokie wody i strome skalne brzegi na wschodzie.
Sea & Coast
Istria to największy półwysep Adriatyku, podzielony miedzy Chorwację, Słowenię i Włochy, przy czym największa część należy do Chorwacji. Istria leży pomiędzy zatoką Triestu i Zatoką Kvarner, w najlepszej części chorwackiej Riwiery, położenie z tradycjami jeżeli chodzi o czartery jachtów.
Krajobraz tego regionu tworzy pasmo górskie, które zajmuje północną i wschodnią część półwyspu, za to części zachodnia i centralna znajdują się na niższych terenach i pokryte są łagodnie opadającymi w stronę morza wzgórzami, co można opisać jako krajobraz typowy dla wybrzeży Morza Adriatyckiego, który ze swoimi licznymi mniejszymi i większymi zatokami jest rajem dla żeglarzy czarterujących jachty.
Prawie jedna trzecia z 3476 metrów kwadratowych półwyspu jest pokryta różnego rodzaju lasami. Również na wybrzeżach rosną sosny i krzewy, gdzieniegdzie dęby ostrolistne i drzewa poziomkowe. Żyją tu również endemiczne gatunki zwierząt, które można spotkać w rezerwatach takich jak Brijuni Park, Učka Park, Zatoka Limska i las Sijana niedaleko miasta Pula.
Mimo że leży dalej na wschód niż większość tego rodzaju resortów wakacyjnych, Istria należy do obszaru Moza śródziemnego i jej klimat również jest śródziemnomorski, co oznacza cieple, suche lata i łagodne, przyjemne zimy. Wyjątkowa ilość słońca (około 2388 godzin w roku) nie oznacza jednak, ze klimat nie ma pewnych cech szczególnych. Występują tutaj wiatry takie jak bora, (zimny wiatr z północnego wschodu), sirocco (gorący wiatr z południa) i mistral (wieje od lądu w stronę morza), które bardzo zmieniają warunki pogodowe.
Historia i kultura
Ten kawałek ziemi był częścią tylu imperiów ile tylko istniało w tej części świata. Pierwszymi, którzy tutaj panowali, byli Rzymianie. To oni nadali mu nazwę Istria i założyli jedno z najważniejszych miast portowych – Pulę. Po upadku Rzymu Istria przeszła w ręce Słowian, następnie Bizantyjczyków, wreszcie została zdobyta przez austriackich Habsburgów, a jej wybrzeże należało do Wenecji. To właśnie Wenecja wpłynęła na wygląd tutejszych miast, co bardzo podoba się czarterującym jachty turystom, którzy odnajdują tutaj zdecydowanie włoską atmosferę.
Włosi zostali wyparci po II Wojnie Światowej, kiedy Istria zaczęła rozwijać się turystycznie. Ponieważ nie została dotknięta wojnami w Jugosławii, Istria jest dzisiaj jednym z najlepiej rozwiniętych regionów Chorwacji i Słowenii i co roku odwiedza ją wielu czarterujących jachty żeglarzy z Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Wewnętrzna część półwyspu jest nienaruszona rozwojem cywilizacyjnym, porastają ją bezkresne lasy i pokrywają starożytne ruiny, podczas gdy na wybrzeżach znajdują się wielkie resorty czarteru jachtów, takie jak słoweńska Izola czy Portoroz.
Doświadczenie żeglarskie
Jeżeli chodzi o udogodnienia, wybrzeża Istrii są znane na całym Morzu Śródziemnym z dużej ilości marin i portów, rozłożonych równomiernie i w niewielkich odległościach. W każdej zatoce jest też wiele miejsc do kotwiczenia, nie ma więc konieczności pokonywania łodzią dużych odległości, aby bezpiecznie się zatrzymać.