Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie

date_range

Niejednokrotnie możemy spotkać się z opinią, że wybrzeża Morza Bałtyckiego należą do najbardziej urozmaiconych, a jednocześnie najpiękniejszych regionów żeglarskich świata. Aby móc sprawdzić prawdziwość tej opinii, należy przynajmniej raz w życiu wybrać się na rejs po Bałtyku.

 

Sea & Coast

Nieoficjalnie uważane za największy na świecie zbiornik wody brachicznej (dla tych z was, którzy są początkującymi żeglarzami wyjaśniamy, że określenie woda brachiczna odnosi się do stopnia zasolenia wody – mniej soli niż występuje zwykle w wodzie morskiej, ale więcej niż w wodzie słodkiej) Morze Bałtyckie ze wszystkich stron otoczone jest lądem: od strony zachodniej i północnej graniczy ono z Półwyspem Skandynawskim, za to od południa i wschodu z europejskim lądem stałym. Kraje, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego, to Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Polska i oczywiście Niemcy.

Dzięki swojemu północnemu położeniu Morze Bałtyckie przez znaczną część roku począwszy od listopada w dużej części od północy na południe w różnym stopniu pokryte jest lodem, w zależności od tego, jak bardzo mroźna jest danego roku zima. Większa część rozciągającego się na długość ośmiu tysięcy kilometrów wybrzeża w jakimś momencie swojej historii była narażona na działanie lodowca w kilku epokach lodowcowych i dzisiaj jej krajobraz sięga od głębokich fiordów na północy, po urocze piaszczyste wybrzeża na południu. Na tych wybrzeżach znajdują się liczne tradycyjne resorty czarteru jachtów i rybackie osady.

Wybrzeża Bałtyku są znane jako resorty zdrowotne i wielu gości odwiedza je w krótkotrwałym okresie letnim nie tylko w poszukiwaniu opalenizny, ale również po to, aby odbyć pewnego rodzaju kurację, co stanowi tutaj tradycję sięgającą czasów średniowiecznych. Również żeglarze mogą znaleźć tutaj coś dla siebie, ponieważ na Morzu Bałtyckim leżą jedne z najpiękniejszych archipelagów świata, takich jak Archipelag Sztokholmski, który tworzą tysiące wysp i wysepek, często nazywany „skalistym ogrodem”.

Porastająca te wybrzeża roślinność zmienia się w zależności od panującego w danym regionie klimatu, jednak w większości są to szerokie porośnięte łąkami równiny lub niskie krzewy, które porastają strome klify, za to nieco dalej w głąb lądu przewagę stanowią lasy. Część północna wydaje się jednak stanowić odstępstwo od tej zasady, ponieważ występują w niej głębokie fiordy, otoczone zielonym drzewami iglastymi. Tak czy inaczej, większa część wybrzeży Bałtyku stanowi raj dla roślin i zwierząt, i to pomimo rozwoju ekonomicznego położonych tutaj państw.

Klimat jest tutaj umiarkowany z wpływami arktycznymi, które występują na północy. Znacznie ogranicza to czas, kiedy po tutejszych wodach mogą żeglować jachty, co jest możliwe wyłącznie podczas krótkich miesięcy letnich. W zimie temperatury gwałtownie spadają i dla wielu położonych wzdłuż brzegu portów lód staje się prawdziwym problemem. Dlatego też nad Morze Bałtyckie dobrze jest wybierać się tylko w sezonie letnim.

Historia i kultura

Bałtyk jest regionem znanym i zamieszkanym przez ludzi od początku historii. Nosił on różne nazwy, takie jak Mare Suebicum czy Mare Sarmaticum, i dla wielu żyjących nad jego brzegami kultur od samego początku ich istnienia stanowił on główne źródło ich utrzymania, będąc drogą handlową oraz pożywienie, ponieważ jego wody stanowiły miejsce połowu wielu gatunków ryb. jego bogactwa naturalne przyczyniły się do wzrostu gospodarczego otaczających go krajów i ich szybkiego rozwoju.

Leżące nad brzegami Bałtyku miasta to w większości tętniące życiem metropolie, a także prawdziwe miejsca pielgrzymek żeglarzy, którzy czarterują jachty. Niektóre mniejsze miasta zachowują do dziś swoją zabytkową architekturę i swoje tradycje, dzięki czemu są również niezwykle atrakcyjne turystycznie. Do regionów tych należy wybrzeże Danii oraz południowa niemiecka część Bałtyku.

Doświadczenie żeglarskie

Z praktycznie nie istniejącymi pływami morskimi, czystymi wodami oraz imponującą infrastrukturą, Bałtyk należy do jednych z najczęściej odwiedzanych przez żeglarzy wód śródlądowych Europy. Pierwsze miejsce zdecydowanie zajmują statki handlowe, jednak w okresie letnim zobaczycie tu bardzo wiele jachtów żeglujących wzdłuż wybrzeży, tym bardziej że większość graniczących z Morzem Bałtyckim krajów ma długie i bogate tradycje morskie i zamiłowanie żeglarstwa. Jest to jeden z regionów, w których żegluga jachtowa urasta do rangi narodowego sportu.

 

Mapa dla Morze Bałtyckie

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.