Te położone niedaleko zachodniego wybrzeża Afryki wyspy stosunkowo niedawno pojawiły się na trasach rejsów jachtów czarterowych, a jednak te dziesięć wysp ma liczne samotne plaże i urocze zatoki, gdzie miłośnicy żeglarstwa mogą do woli oddawać się ulubionemu zajęciu. Malownicze miejsca, a także niska przestępczość oraz przyjaźnie nastawione społeczeństwo którego korzenie wywodzą się z Afryki jak i z Portugalii – wszystko to zapewnia interesujące wakacje w obszarze wschodniego Atlantyku.
Informacje ogólne
Cesaria Evora, słynna piosenkarka z wysp Zielonego Przylądka, jest ucieleśnieniem kultury tego kraju. Jej liryczne piosenki, które są połączeniem rytmicznej muzyki afrykańskiej i portugalskich melodii, opowiadają historię jej ojczyzny: chęć do życia, melancholia, miłość, izolacja, ból i nadzieja. Jednak aby móc trochę lepiej zrozumieć ten kraj, należy poznać go z bliska.
Chociaż archipelag leży w odległości 500 km od wybrzeża Senegalu, na szczęście nie doszło tu do utraty afrykańskiej spuścizny i oddzielenie od czarnego kontynentu okazało się z biegiem historii być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Pod względem geograficznym wulkaniczne wyspy Zielonego Przylądka wraz z Maderą, wyspami Kanaryjskimi i Azorami ze względu na podobną roślinność wchodzą w skład Makaronezji, czyli Wysp Szczęśliwych. Przepiękny krajobraz jest jednym z najważniejszych powodów, dla których miłośnicy czarteru jachtów zawijają do tutejszych portów.
Jeżeli chodzi o żeglugę, położenie Wysp Zielonego Przylądka sprawia, że są one miejscem idealnym dla wszystkich żeglarzy wybierających się na rejsy transatlantyckie, dlatego większość odwiedzających ten kraj turystów przybywa z sąsiednich Wysp Kanaryjskich oraz z bardziej oddalonych wysp Karaibów. Archipelag tworzy cos w rodzaju podkowy (jego najdalej wysuniętym na południe punktem jest Brava). W jego skład wchodzi dziesięć dużych wysp i dodatkowo osiem mniejszych o całkowitej powierzchni 4033 km².
Przekonacie się również, że ułożenie wysp odpowiada ułożeniu Karaibów (Wyspy Nawietrzne i Zawietrzne): Ilhas de Barlavento (Wyspy Zawietrzne) oraz Ilhas de Sotavento (Wyspy Nawietrzne). Największą wyspą jest Santiago, tam też leży stolica państwa Praia, największy ośrodek miejski Zielonego Przylądka.
Ze względu na suchy klimat krajobraz tych wulkanicznych wysp stanowi w większości roślinność niska. Ze względu na ten rodzaj wegetacji, turyści czarterujący jachty nie będą mieli wiele do oglądania w głębi lądu, może z wyjątkiem kilku zalewów solnych (rosną tam lasy namorzynowe), ogromnych kraterów wulkanicznych i suchych przestrzeni. Jednak plaże na Sal i Boa Vista zawsze przyciągną licznych turystów, podobnie jak ścieżki prowadzące ku szczytowi wulkanu Fogo i możliwości uprawiania windsurfingu wzdłuż wybrzeży. Mimo skąpej roślinności wyspy zamieszkują endemiczne gatunki ptaków i gadów, takich jak gekony i scynki. Zdarza się że żółwie morskie składają jaja na plażach.
Jeśli chodzi o klimat, to Wyspy Zielonego Przylądka zapewniają pogodę niemal idealną na wakacje, klimat jest łagodny, oceaniczny, temperatury niskie w porównaniu z krajami Afryki – dla tego czarter jachtów w tych stronach to świetny pomysł. Przez cały rok panują tu temperatury pomiędzy 20-30 stopni Celsjusza i prawie bez przerwy świeci słońce. Jedyne czego tu brakuje to deszcz, dlatego klimat wysp uważany jest za klimat suchy, lub raczej umiarkowanie suchy. Większość opadów występuje w okresie od końca sierpnia do października, chociaż bywają lata kiedy deszcz nie pada wcale. Przeważające północnowschodnie pasaty wieją z największa siłą na początku roku, wtedy też zdarza się, że niosą ze sobą również duże ilości piasku z Sahary. Dla tego właśnie ilość odwiedzających wyspy turystów wyraźnie spada w tym okresie roku.
Prawo i porządek publiczny
Rząd stara się promować turystykę, dlatego aby wjechać do kraju nie jest w tej chwili wymagana wiza jeżeli płyniecie tu jachtem i zamierzacie zatrzymać się krotko, ogólnie można powiedzieć że formalności zostały znacznie uproszczone. Oznacza to że urzędnicy zatrzymują tylko dokumenty jachtu, za to paszporty zostają ostemplowane i oddane ich właścicielom. Zanim jednak opuścicie kraj, skiper musi uiścić opłatę u kapitana każdego portu.
Cala załoga musi posiadać ważne paszporty (na co najmniej 6 następnych miesięcy) oraz wizę (nie dotyczy to obywateli RPA). Wizy na krotki pobyt są wystawiane na poczekaniu, jednak jeśli planujecie dłuższy urlop należy wystąpić o ich przyznanie w jednym z konsulatów na terenie Europy (na przykład w Las Palmas na Gran Canaria). Najważniejsze porty Wysp Zielonego Przylądka to Mindelo (na wyspie Sao Vicente), Palmeira (wyspa Sal), Tarrafel (Sao Nicolau), Boa Vista, Fogo, Furna (Brava), Maio i Praia (Sao Tiago). Czarterujący jachty turyści powinni przybywać do kraju i opuszczać go wyłącznie przez te porty i stosować się do zasad prawnych dotyczących wyrobów tytoniowych, broni palnej, zwierząt domowych i zdrowia.