Sławni aktorzy na scenie pięknego teatru Tomas Terry oraz największy na świecie ośrodek eksportu cukru w tutejszym porcie – Cienfuegos nadal pamięta tamte wspaniałe czasy…
Informacje ogólne
Dla tych z was, którzy nie znają hiszpańskiego możemy powiedzieć, że Cienfuegos oznacza „sto ogni”. Jest to urocze miasto na południowym wybrzeżu Kuby, w prowincji o tej samej nazwie. Oddalone o 250 km od Hawany miasto leży w pobliżu Zatoki Cienfuegos, która od początku XVIII wieku stanowi ważny port handlowy wywozu cukru, kawy i tytoniu.
W mieście znajduje sie wiele starych budynków z epoki kolonialnej, które nadają mu atmosferę starego świata i przyczyniły się do powstania określenia „La Perla del Sur”, czyli Perła Południa, która jest nadawana Cienfuegos przez czarterujących jachty turystów a także przez miejscowych. Warto też wspomnieć, że Cienfuegos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co oznacza, że zobaczycie tutaj rzeczy unikalne dla tej części świata.
Podróż i dojazd
Do Cienfuegos nie jest tak łatwo się dostać, ponieważ dojazd na Kubę nie należy do najłatwiejszych na świecie, zwłaszcza dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Podróż samolotem prowadzi do lotniska Jaime Gonzales, które obsługuje trzy loty czarterowe z Miami w tygodniu. Dla turystów przybywających z Europy łatwiej jest podróżować do lotniska Abel Santa Maria w mieście Santa Clara, a następnie jechać do Cienfuegos autobusem.
Jest kilka połączeń autobusowych z Hawany do Trinidad, które zatrzymują się w Cienfuegos, a także kilka linii, które łączą Varadero z Santa Clara. Zwykle można jechać autobusem porannym lub popołudniowym.
Najbardziej popularnym środkiem lokomocji turystów zagranicznych jest pociąg z Hawany, który również kursuje dwa razy dziennie, rano i późnym wieczorem. Podróż koleją trwa dosyć długo, ponieważ tutejsze pociągi poruszają się bardzo powoli.
Przed i po żegludze
Kiedy juz znajdziecie się w Cienfuegos, zaczyna się prawdziwa przyjemność, związana ze starodawną, arystokratyczną atmosferą miasta i jego neoklasycystycznymi budynkami, które zachwycają przyjeżdżających tutaj turystów, którzy czarterują tu jachty. Najważniejsze budynki to pałac rządowy (ratusz), szkoła San Lorenzo, kościół biskupi, pałac Ferrer, dawne liceum a także niektóre położone w centrum miasta wille. Zapewne będziecie też chcieli zobaczyć teatr Tomas Terry oraz Museo Historico.
Inna atrakcją turystyczną są wycieczki po mieście samochodem lub ciągniętym przez konie powozem, które są tanie i bardzo malownicze. Większość wycieczek prowadzi przez słynny bulwar Paseo del Prado, który ze swoimi licznymi sklepami stanowi centrum handlowe miasta.
Uczta dla zmysłów, jaką jest Cienfuegos, z pewnością przemówi również do waszych kubków smakowych, ponieważ tutejsza kuchnia jest mieszanką kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i karaibskiej, a jej przyprawy i sposoby przysadzania potraw zostały spopularyzowane przez kreolskich kucharzy. Tutejsze restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów oferując szeroki wybór dań miejscowej kuchni, a także dania kuchni międzynarodowej. Można wybrać się na obiad do jednej z eleganckich restauracji hotelowych lub zjeść cos w jednej z pizzerii lub bodegas rozrzuconych po całym mieście.
Z chwilą, gdy nad Bahia del Cienfuegos zachodzi słońce, zaczyna się tu zabawa, którą oferują liczne lokale, specjalizujące się w dostarczaniu rozrywek czarterującym jachty turystom. W klubach nocnych i barach często można tańczyć do kubańskiej muzyki granej na żywo, co chętnie robią również miejscowi.
Wydarzenia i imprezy
Miejscowi mieszkańcy zadbali o to, aby czarterujący tutaj jachty turyści nie nudzili się ani w mieście, ani w jego okolicach. Do najbardziej popularnych rozrywek należy łowienie ryb morskich, wycieczki łodzią po zatoce oraz spacery nad brzegiem morza (malecon) po zmroku. Oczywiście ulubionym sposobem spędzania czasu jest tutaj żegluga, tak samo jak spacery po zabytkowym centrum miasta i podziwianie jego zabytków oraz mieszkańców.
Jeżeli chodzi o imprezy, najbardziej znaną jest Festival de Camaron (festiwal owoców morza) w kwietniu, obchody rocznicy założenia miasta (także w kwietniu), sierpniowy Carnival (impreza, która jest spuścizną kultury karaibskiej) oraz Festiwal Beny'ego More, który odbywa się raz na dwa lata.